Като български гражданин, имаш право да живееш, работиш и учиш в Германия без виза поради членството на България в Европейския съюз (ЕС). Все пак има няколко административни стъпки и документи, които трябва да уредиш, ако решиш да се преместиш и останеш там за по-дълго време:
1. Регистрация на местоживеене (Anmeldung)
- Срок: В рамките на 14 дни след пристигането си в Германия, трябва да се регистрираш на адреса, на който ще живееш.
- Документи: За целта ще ти трябват:
- Паспорт или лична карта (български документ).
- Договор за наем или потвърждение от хазяина, че живееш на съответния адрес (Wohnungsgeberbestätigung).
- След успешната регистрация ще получиш документ за регистрация (Anmeldebestätigung), който ще ти трябва за много други административни стъпки.
2. Европейска здравна карта (EHIC) или здравно осигуряване
- Ако планираш да останеш за кратко, можеш да използваш Европейската здравноосигурителна карта(EHIC), която покрива базови медицински услуги.
- Ако смяташ да живееш и работиш в Германия дългосрочно, ще трябва да се присъединиш към немската здравноосигурителна система и да избираш между частни или публични здравни осигурители.
3. Банкова сметка
- Отварянето на банкова сметка в Германия често изисква наличието на документ за регистрация (Anmeldebestätigung). Нужна ти е банкова сметка, за да получаваш заплата и да плащаш наем или сметки.
4. Номер за социално осигуряване (Sozialversicherungsnummer)
- Ако планираш да работиш в Германия, трябва да получиш социалноосигурителен номер. Работодателят ти ще ти помогне с този процес или можеш да се свържеш с германската осигурителна система.
5. Данъчен идентификационен номер (Steueridentifikationsnummer)
- След като се регистрираш в Германия, автоматично ще ти бъде изпратен данъчен идентификационен номер, който ще ти е необходим при започване на работа.
6. Работодателска информация
- Не се изисква работна виза за българи, но когато намериш работа, работодателят ти може да иска да предоставиш документ за пребиваване (Anmeldung) и социалноосигурителен номер.
Допълнителни съвети:
- Шофьорска книжка: Ако имаш българска шофьорска книжка, тя е валидна в Германия. Не е нужно да я сменяш, освен ако не се установиш в страната за дълъг период и шофьорската ти книжка изтича.
- Учение: Ако планираш да учиш, трябва да провериш дали са необходими допълнителни документи за кандидатстване в университети.
Това са основните документи и стъпки, които ще ти трябват за емиграция в Германия. Всичко е доста уредено и ясно като процедура, а много от нещата можеш да уредиш и онлайн.
Коментари
Публикуване на коментар